Opublikowano

Pozwólmy dziecku wybierać

Wiemy, że wielokrotnie macie swoją wizję na ozdoby i wystrój w pokoju dziecka. Wielu z Was marzy o pięknym i pastelowym wnętrzu; inni chcą, aby przestrzeń była urządzona w danym stylu, z pasującymi do siebie elementami – może być to las, łąka, podwodny świat lub kosmos. Nie pozwólcie jednak, aby Wasze wybory nie uwzględniały potrzeb i zainteresować pociechy – ona też musi mieć prawo głosu.

Pozwólmy dziecku wybierać

Oczywiście, w sytuacji, kiedy Wasz maluch jest niemowlakiem, konieczne jest urządzenie pokoju za niego. Przedszkolak już jednak rozumie, czym jest kupowanie i co oznacza. Wie, że nie można mieć wszystkiego i że za każdy produkty trzeba zapłacić określoną sumę – i że tylko tę rzecz można wziąć do domu. Warto podkreślać tę zależność tak, aby pociecha się tego nauczyła, w końcu całe życie pełne jest trudnych wyborów. Na nie przyjdzie jeszcze jednak czas, a na razie warto zadbać o to, aby maluch uczył się samodzielnie decydować! W końcu dylematy, jeśli chodzi o wieszaczki, ozdoby czy zegary ścienne są jednak o wiele milsze i zabawniejsze niż nieciekawe problemy świata dorosłych.

Pokój przedszkolaka

Warto pamiętać, że pokój czy kącik naszej pociechy to jej przestrzeń. Niezależnie, jaki mamy na nią wizję, jeśli chodzi o ozdoby, konieczne jest uszanowanie decyzji głównego jej mieszkańca. Jeśli dziecko nie chce samo wybrać – zachęćmy je do tego! Jest to idealny sposób, aby nauczyć je tego, jak działa świat, że konieczne jest podejmowanie decyzji, które niosą za sobą konsekwencje. W przypadku zakupów z naszego sklepu zawsze będą to konsekwencje przyjemne – niezależnie, czy zdecyduje się na miarkę drewnianą z motywem łąki, czy może z własnym imieniem, z pewnością będzie zachwycone. Ważne jest jednak, że Twoje dziecko będzie szczęśliwe, że samodzielnie wybrało ozdobę, i z pewnością opowie o tym wszystkim członkom rodziny i kolegom oraz koleżankom w przedszkolu lub na podwórku.

Wybór odpowiedniego zegara, wieszaka czy miarki do pokoju to idealny początek, aby zacząć uczyć dziecko podejmowania decyzji. To też świetny moment, aby spędzić trochę czasu z pociechą i pokazać jej, że szanujemy jej decyzje – nawet w sytuacji, w której Wam podoba się bardziej wieszak ozdobiony balonikami, a maluchowi wariant w kwiatki.