Opublikowano

Praktyczne ozdoby i dekoracje do pokoju dziecięcego

W prywatnej przestrzeni naszych pociech znajduje się ich cały świat. Są to meble służące do wypoczynku, półki mieszczące ulubione gry planszowe i podręczniki do szkoły. Młode osoby lubią gromadzić sporo pamiątek i gadżetów. Warto postawić na praktyczne ozdoby i dekoracje do pokoju dziecięcego, żeby nie zajmować przestrzeni mało użytecznymi akcesoriami.

Jakie dekoracje najlepiej sprawdzą się w pokoju dziecka?

Kiedy będę już duży…

Tymi właśnie słowami rozpoczyna się wiele dziecięcych marzeń. Najmłodsi wprost nie mogą doczekać się, kiedy będą mogli już robić wszystko tak samo jak dorośli. Zanim przyjdzie czas na pierwsze cztery kółka, pierwszy makijaż czy rozpoczęcie wymarzonej pracy, maluch swoje postępy będzie mógł śledzić z pomocą miarki wzrostu. Dawniej rodzice zmieniającą się wysokość swoich pociech zaznaczali na kreseczkami na framudze drzwi, jednak efektowna plansza z imieniem dziecka i ozdobami dopasowanymi do jego zainteresowań będzie o wiele ciekawszym rozwiązaniem. Śledzenie progresu będzie z pewnością równie ekscytujące dla mamy i taty, co dla samego właściciela pokoju. Miarki umieszcza się na ścianie za pomocą taśmy samoprzylepnej, co sprawia, że ich montaż jest prosty i pozwala na wielokrotne zmienianie miejsca ich umieszczenia.

Aby w pokoju zawsze panował ład

Chociaż mówi się, że najlepsza zabawa to taka, po której powstaje największy bałagan, od najmłodszych lat warto uczyć malucha odkładania przedmiotów na swoje miejsce i utrzymywania porządku. Każdy rodzic wie jednak, że czasami ani prośby, ani groźby nie są w stanie nakłonić dziecka do sprzątania. Kluczem do sukcesu może być odpowiednie podejście. Robienie porządków może zamienić się w dobrą zabawę, o ile tylko w pokoju pojawią się kolorowe, ciekawie ozdobione pudełka i kuferki. Nie tylko pomogą one zorganizować zabawki, klocki czy inne drobiazgi, ale również same staną się atrakcyjną dekoracją pokoju.

Jak prawdziwy artysta

Malowanie i rysowanie to jedno z ulubionych zajęć wszystkich dzieci. Warto zachęcać do niego najmłodszych, ponieważ kolorowe szaleństwa są nie tylko doskonałym sposobem na nudę, ale również szansą na rozwijanie wyobraźni i kreatywności. Mali artyści wkładają w każdą swoją pracę całe serce, a taki wysiłek koniecznie trzeba nagrodzić. Unikalne zawieszki na rysunki pozwolą stworzyć na ścianie dziecięcego pokoju niepowtarzalną galerię, z której maluch z pewnością będzie bardzo dumny. Taka dekoracja prezentuje się bardzo bajkowo i atrakcyjnie. Jej montowanie trwa zaledwie chwilkę, a umieszczone w niej prace można wielokrotnie zmieniać, tak aby rodzice jak i sami mali rysownicy mogli z satysfakcją śledzić dokonujące się postępy.

Najwyższy czas na zabawę!

Dzięki wszechobecnym urządzeniom elektronicznym jesteśmy w stanie odczytać godzinę w dowolnym momencie. Nie zmienia to jednak faktu, że na zegarku powinni znać się wszyscy i warto tej umiejętności uczyć malucha już od najmłodszych lat. Umieszczony w jego pokoju kolorowy zegar z bajkowymi ozdobami na pewno będzie w tym pomocny. Dziecko będzie mogło dzięki niemu lepiej zarządzać swoim czasem i organizować plan dnia. Nie musi on wcale mieć zwyczajnego kształtu. Im bardziej fantazyjny będzie, tym lepiej. Bajkowy czasomierz można powiesić na ścianie lub postawić go na blacie – obojętnie, w którym miejscu się pojawi, w każdym będzie się prezentować bardzo efektownie i wniesie do wystroju nieco koloru.

Wiadomo, kto tu jest szefem!

Dzieci są niezwykle przywiązane do swojej własności, a pokój traktują nierzadko jak prywatne terytorium. W jaki sposób dać do zrozumienia wszystkim osobom przestępującym próg sypialni, kto w niej rządzi? Na przykład poprzez wizytówki lub drewniane kolorowe litery. Tabliczka z imieniem dziecka, zawieszona na drzwiach pokoju pozwoli maluchowi w pełni poczuć się jego właścicielem, z wszystkimi tego przywilejami i obowiązkami. Nie wypada przecież, żeby mama wciąż przychodziła sprzątać, skoro sypialnia ma już swojego szefa.

Kolorowe literki z drewna również dają wiele możliwości dekoracji. Można zawieszać je na ścianie, tworząc z nich imię dziecka lub powitalne hasła, ale równie efektownie prezentować będą jako ozdoba stojąca, umieszczana na przykład na półce, na biurku lub na nocnym stoliku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby eksperymentować z kolorami i nieco zaszaleć z czcionką. Dzięki nim dziecięca sypialnia zyska nieco charakteru, stanie się bardziej bajkowa i magiczna.

I wszystko ma swoje miejsce…

Dekoracje w dziecięcym pokoju nie muszą wyłącznie ładnie wyglądać. Warto sięgnąć po takie elementy, dzięki którym sypialnia malucha nie tylko będzie wyglądać ciekawiej, ale również stanie się nieco bardziej funkcjonalna. Dobrym przykładem takiej ozdoby są na przykład kolorowe, drewniane wieszaczki. Dzięki różnorodnym motywom prezentują się one bardzo atrakcyjnie, jednocześnie nasza pociecha może na nim umieszczać swoje ubrania, szkolny plecak czy inne ulubione gadżety. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu, kiedy maluch ma tendencje do odkładania swoich rzeczy w przypadkowe miejsca, a potem spędza dużo czasu na ich szukanie.

Nieco organizacji pomogą również wprowadzić przyborniki na biurko. Dzięki nim kredki, ołówki czy flamastry przestaną się już gubić, rysunki zawsze pełne będą ulubionych kolorów, a odrabianie prac domowych przestanie być smutnym obowiązkiem. W funkcjonalnych przegródkach można umieścić szkolne przybory, małe zabawki lub co tylko dusza zapragnie.

Dziecięcy pokój powinien być dla malucha miejscem, w którym będzie się on czuł przede wszystkim “u siebie”. Wybierając dekoracje, które ozdobią wnętrze, warto kierować się przede wszystkim upodobaniami i zainteresowaniami naszej pociechy. Dzięki nim sypialnia stanie się miejscem wspaniałych zabaw, rozbudzać będzie kreatywność i tworzyć niezapomniane wspomnienia beztroskiego dzieciństwa.